Atrakcje

Atrakcje w pobliżu schroniska:

  • Jezioro Żywieckie (z licznymi szkółkami żeglarskimi i pływackimi oraz wypożyczalniami sprzętu wodnego: łodzie żaglowe, kajaki, rowerki wodne itp.)
  • Zabytkowy drewniany Kościół z XVII w. w Łodygowicach (p.w. św. Szymona i Judy Tadeusza). Świątynia powstała w 1635 r. W drugiej połowie XVIII w. miała miejsce dalsza przebudowa, przedłużono wtedy nawę i dobudowano dwie kaplice, a w 1797 r. wzniesiono obecną wieżę.
  • Muzeum Arcyksiążęcego Browaru Żywiec - założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. 150 lat później w jego najstarszej, historycznej części swe podwoje otworzyło arcyciekawe muzeum. Podczas wycieczki można poznać dawny system produkcji najsłynniejszego polskiego piwa na tle kart historii regionu i Polski. Trasa turystyczna prowadzi przez 18 stanowisk, ukazując proces produkcji piwa i ponad 150-letnią tradycję Browaru poprzez eksponaty, archiwalia i multimedia.
  • Stary Zamek w Żywcu - rezydencja Komorowskich w XV/XVI w. W ramach przebudowy zamku gotyckiego w renesansowy - powstał piękny arkadowy dziedziniec zachowany w swym pierwotnym układzie do dnia dzisiejszego. Obecnie w Zamku mieści się Muzeum Miejskie, gdzie w ramach wystaw stałych można oglądać m.in. ekspozycję etnograficzną.
  • Nowy Zamek to wybudowany w latach 1893 - 1895 na polecenie Habsburgów Pałac Klasycystyczny. Część pomieszczeń pałacowych można zwiedzać w ramach biletu do Parku Miniatur, który mieści się tuż za pałacem. W lustrzanej sali balowej odbywają się koncerty, natomiast w jednym ze skrzydeł niedawno jeszcze mieszkała księżna Maria Krystyna Altenburg z Habsburgów - córka dawnych właścicieli pałacu.
  • Park Zamkowy z XVIII w. to niewątpliwie przyrodnicza atrakcja miasta Żywca, największy w stylu angielskim park krajobrazowy w Polsce z Domkiem Chińskim z XVIII w. W parku znajduje się historyczny park tematyczny „Od Komorowskich do Habsburgów” (miniatury budowli wybudowanych przez właścicieli Żywca), mini zoo oraz plac zabaw dla najmłodszych.
  • Góra Żar (761 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Małym. Latem mekka szybowników i paralotniarzy, a zimą popularny ośrodek narciarski. Na szczycie góry Żar znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu oraz najwyżej położona w Polsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW. Wjazd na szczyt możliwy koleją linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.
  • Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Skrzyczne słynie ze wspaniałej panoramy Beskidów i Tatr. Na Skrzyczne można wyjechać kolejką krzesełkową. Na szczycie znajduje się Schronisko PTTK, ścianka wspinaczkowa, boisko do siatkówki, koszykówki, krąg ogniskowy. Skrzyczne to miejsce krzyżowania się tras rowerowych oraz tras narciarskich.

Stary Zamek w Żywcu

Atrakcje

Jezioro Żywieckie

Atrakcje

Muzeum Browaru Żywieckiego

Atrakcje

Paralotnie

Atrakcje

Przystań jachtowa na jeziorze żywieckim

Atrakcje

Skrzyczne

Atrakcje

Góra Żar

Atrakcje

Nowy Zamek w Żywcu

Atrakcje

Domek Chiński w żywieckim parku miejskim

Atrakcje

Widok na Górę Żar z Magurki

Atrakcje

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Atrakcje

Dziedziniec Starego Zamku

Atrakcje

Drewniany Kościół w Łodygowicach

Atrakcje