Atrakcje w pobliżu schroniska:
- Jezioro Żywieckie (z licznymi szkółkami żeglarskimi i pływackimi oraz wypożyczalniami sprzętu wodnego: łodzie żaglowe, kajaki, rowerki wodne itp.)
- Zabytkowy drewniany Kościół z XVII w. w Łodygowicach (p.w. św. Szymona i Judy Tadeusza). Świątynia powstała w 1635 r. W drugiej połowie XVIII w. miała miejsce dalsza przebudowa, przedłużono wtedy nawę i dobudowano dwie kaplice, a w 1797 r. wzniesiono obecną wieżę.
- Muzeum Arcyksiążęcego Browaru Żywiec - założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. 150 lat później w jego najstarszej, historycznej części swe podwoje otworzyło arcyciekawe muzeum. Podczas wycieczki można poznać dawny system produkcji najsłynniejszego polskiego piwa na tle kart historii regionu i Polski. Trasa turystyczna prowadzi przez 18 stanowisk, ukazując proces produkcji piwa i ponad 150-letnią tradycję Browaru poprzez eksponaty, archiwalia i multimedia.
- Stary Zamek w Żywcu - rezydencja Komorowskich w XV/XVI w. W ramach przebudowy zamku gotyckiego w renesansowy - powstał piękny arkadowy dziedziniec zachowany w swym pierwotnym układzie do dnia dzisiejszego. Obecnie w Zamku mieści się Muzeum Miejskie, gdzie w ramach wystaw stałych można oglądać m.in. ekspozycję etnograficzną.
- Nowy Zamek to wybudowany w latach 1893 - 1895 na polecenie Habsburgów Pałac Klasycystyczny. Część pomieszczeń pałacowych można zwiedzać w ramach biletu do Parku Miniatur, który mieści się tuż za pałacem. W lustrzanej sali balowej odbywają się koncerty, natomiast w jednym ze skrzydeł niedawno jeszcze mieszkała księżna Maria Krystyna Altenburg z Habsburgów - córka dawnych właścicieli pałacu.
- Park Zamkowy z XVIII w. to niewątpliwie przyrodnicza atrakcja miasta Żywca, największy w stylu angielskim park krajobrazowy w Polsce z Domkiem Chińskim z XVIII w. W parku znajduje się historyczny park tematyczny „Od Komorowskich do Habsburgów” (miniatury budowli wybudowanych przez właścicieli Żywca), mini zoo oraz plac zabaw dla najmłodszych.
- Góra Żar (761 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Małym. Latem mekka szybowników i paralotniarzy, a zimą popularny ośrodek narciarski. Na szczycie góry Żar znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu oraz najwyżej położona w Polsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW. Wjazd na szczyt możliwy koleją linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.
- Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Skrzyczne słynie ze wspaniałej panoramy Beskidów i Tatr. Na Skrzyczne można wyjechać kolejką krzesełkową. Na szczycie znajduje się Schronisko PTTK, ścianka wspinaczkowa, boisko do siatkówki, koszykówki, krąg ogniskowy. Skrzyczne to miejsce krzyżowania się tras rowerowych oraz tras narciarskich.