Turystyka weekendowa

Turystyka weekendowa

Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami i na dłuższe wyjazdy nie będzie już czasu, dlatego trzeba pomyśleć jak spędzić  czas w ciepłe, słoneczne,  jesienne weekendy. Strzałem w dziesiątkę będzie wycieczka w Beskid Żywiecki , który oferuje olbrzymią ilość atrakcji i jest rozwiązaniem dla turysty w każdym wieku.

Przedstawiam Państwu jedną z wielu propozycji - 2-dniową wycieczkę w Beskid Żywiecki, w miejsca gdzie znajdziemy wszystkiego po trochu : nieco historii, nieco  legendy, nieco pieszej, górskiej wędrówki. Zaczynamy w pięknym mieście Żywcu - stolicy Beskidów, a zakończymy w malowniczej miejscowości Sucha Beskidzka.

Dzień 1.

ŻYWIEC - to miasto, które leży u stóp Beskidu.O jego atrakcyjności świadczą walory przyrodnicze, bliskość szlaków turystycznych i położenie nad Jeziorem Żywieckim.Warto też śledzić program cyklicznych imprez folklorystycznych, których w Żywcu jest nie mało przez cały rok.Będąc w Żywcu koniecznie należy zwiedzić Stary Zamek, który zachwyca renesansowym dziedzińcem z arkadami.W jego wnętrzu wśród skarbów i zabytków mieści się Muzeum Miejskie z bogatymi zbiorami.Koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Browaru Żywiec - browar powstał w 1856 r. jako jeden z pierwszych i najbardziej znanych w kraju.Muzeum powstało w 2006 r. Zwiedzając,  odbędziesz podróż w czasie, przenosząc się do innej epoki , na  XIX -wieczną brukowaną uliczkę wprost do galicyjskiej karczmy, odkryjesz labirynt historii i poznasz tajemnice żywieckiej gorzelni.

WYCIECZKA NA HALĘ MIZIOWĄ pod Pilskiem ( żółty szlak )

Żółtym szlakiem w dwie godziny, z centrum Korbielowa dotrzeć można na Halę Miziową. Na zmęczonych turystów czeka tam schronisko - na wszystkich na szlaku niezapomniane widoki.

ZAWOJA - jest najdłuższą i największą wsią w Polsce,  położoną u stóp Babiej Góry majestatycznej i kapryśnej pani tego regionu.Niezwykle malownicza wieś o każdej porze roku.Warto zwiedzić drewnianą karczme z podcieniami z 1836 r., drewnianny kościół z 1888 r. oraz XIX-wieczną kapliczkę zbójecką ( Zawoja Policzne) .Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego - ośrodek o charakterze muzealnym, przybliżający odwiedzającym przyrodę Babiej Góry i kulturę lokalną, wyposażony jest w sprzęt multimedialny przez co zwiedzający mogą posłuchac odgłosów lasu i zwierząt w nim mieszkających.  Skansen Babiogórski im.Józefa Żaka - muzeum typu skansenowego, który w bardzo przystępny sposób pozwala zapoznać się z historią i kulturą Górali Babiogórskich.

Dzień 2.

WYCIECZKA NA BABIĄ GÓRĘ - z Zawoi koniecznie trzeba wybrać się na Babią Górę zwaną  "Królową Beskidów "- jest wyjątkowo kapryśna górą ze względu na szybko zmienającą się pogodę, dlatego należy się odpowiednio zabezpieczyć w ciepłą przeciwdeszczową odzież.Zielonym szlakiem z Zawoi Markowy dojdziemy do  schroniska  PTTK  Markowe Szczawiny (ok.1,5 godz. ) potem szlak zmienia się w czerwony Główny Szlak Beskidzki przez Przełęcz Brona ok. 2 godz. na szczyt Babiej - Diablak. 

SUCHA BESKIDZKA- ciekawe i malownicze miasteczko, pełne tyrystycznych atrakcji , ulokowane u ujścia rzeki Stryszawki : Zamek Suski z XVI w. zw." Małym Wawelem" był niegdyś rezydencja magnacką.Dziś warto zwiedzić jego dziedziniec i wstąpić do mieszczącego się tu muzeum.Karczma Rzym - legendarny obiekt tradycyjnej, drewnianej, architektury ludowej z XVIII w.  Wnętrze karczmy nawiązuje do tradycji górali żywieckich i babiogórskich , a restauracja serwuje potrawy rodem z "Pana Twardowskiego ". Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej powstał na początku XXwieku, w którym na uwage zasługuje ołtarz z 1912 r.wykonany przez twórcę sarkofagu Św. Królowej Jadwigi na Wawelu.     

      Jeśli nie będziesz miał pomysłu na spędzenie ciekawego weekendu skorzystaj z tej propozycji , na pewno nie będziesz żałować.