Gmina Łodygowice zaprasza

Gmina Łodygowice zaprasza

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Zarzeczu położone jest w gminie Łodygowice, która oferuje wiele atracji turystycznych. Zapraszamy zatem na wycieczkę do naszej gminy i do poznawania  Beskidu Małego z bardzo dogodną bazą noclegową w naszym schronisku.

Bliskość trzech jezior (Czaniec, Międzybrodzkie i Żywieckie) sprawia, że te tereny są bardzo ciekawe dla gości odwiedzających nasze rejony. Można połączyć turystykę górską z turystyką wodną i jeszcze bardziej uatrakcyjnić weekendowy czy wakacyjny pobyt. Dodatkowym atutem położenia naszego schroniska jest to, że wychodząc na szlak możemy wrócić do schroniska zupełnie innym szlakiem. Warto także dodać, że tereny w paśmie Magurki Wilkowickiej należą do obszaru Natura 2000 Beskidu Małego czyli są objęte specjalną ochroną przyrody.

Proponujemy turystom następujące szlaki turystyczne. Są bardzo dobrze oznakowane i wszystkie ze startem z naszego schroniska.

- czerwony z Łodygowic - dojście do sklepu "Stara Gmina " w Łodygowicach i dalej przez Lipkę, Przysłop, Polanę Koleby, Czupel, Rogacz do Międzybrodzia Bialskiego. W okolicach Góry Rogacz łączy się on ze szlakiem niebieskim na wschód  przez Suchy Wierch do Czernichowa, a na zachód na Magurkę i dalej przez Przegibek do Lipnika;

- żółty -  z Małej Tresnej  przez Łysy Groń, Gronik, Sokolisko na Przysłop, zejście żółtym szlakiem do ośrodka Odys w Tresnej i dalej szosą do schroniska;

- zielony - z dworca PKP Łodygowice przez Glemieniec, Bierną, Łysy Groń do Czernichowa lub wyjście ze schroniska  w stronę Tresnej i na wysokości  ośrodka ODYS wejście na szlak   żółty w kierunku Łysego Gronia;

Przy czerwonym szlaku z Łodygowic znajduje się wiele atrakcji. Wymienić tu  należy Diabli Kamień (588m). Skała ta ma 6 m wysokości. Wiąże się z nią legenda. Podobno kiedyś diabły budowały młyn na Skrzycznem. Nie spodobało im się, że w pobliżu stoi kościół w Łodygowicach, więc  próbowały rzucić w niego kamieniem. Na szczęście nie udało się im to i trafiły w górę nieopodal. Niezwykle urokliwym miejscem jest Polana Koliby. Znajduje się tu miejsce na ognisko i niewielka nadrzewna kapliczka. Gdy jest ładna pogoda można zobaczyć Pilsko, Romankę, Wielką Raczę, Pasmo Małej Fatry na Słowacji, Skrzyczne, Baranią Górę, a nawet Tatry. Jako ciekawostkę można dodać, że były tu kiedyś murowane szałasy pasterskie. Między Magurką Wilkowicką i Czuplem znajduje się niewielka jaskinia, nazywana Wietrzną Dziurą lub Smoczą Jamą. Jej głębokość wynosi ok. 6 m a długość ok 33 m.

Najwyższą górą Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.). Z Czupla możemy podziwiać piękny widok na Jezioro Międzybrodzkie, Górę Żar i zaporę w Porąbce. Zbaczając z czerwonego szlaku w lewo, zaraz za Diablą Skałą na Polanie Przysłop wejść można na  szlak żółty w kierunku Tresnej. Niedaleko znajduje się gospodarstwo Koleby. W okolicy umiejscowiony jest krzyż i kamienny ołtarz poświęcony księdzu Stanisławowi Stojałowskiemu. Idąc dalej tym szlakiem mijamy wzniesienia osiedla Klimczaki, gdzie znajduje się pochodząca z 1917 roku kapliczka Matki  Bożej. Można stąd dojrzeć grzbiet Skrzycznego oraz Kotlinę Żywiecką i Górę Żar.

Zielona trasa prowadząca przez wierzchołek Przyszopu inaczej zw. Łysym Groniem (578 m n.p.m.) do Czernichowa też kryje w sobie wiele atrakcji. Na północnych stokach Przyszopu znajduje się górna zabudowa Tresnej ze zabytkową drewnianą dzwonnicą  loterańską  lub inaczej burzową, która jest jedną z 3 dzwonnic znajdujących się w tej części Beskidu Małego. Wierzono, że bicie dzwonów miało uchronić dobytek ludzi przed zniszczeniem. Dzwonnica przy szlaku pochodzi z pierwszej połowy XX w.

Ze schroniska  warto spacerkiem udać  się do Łodygowic, gdzie dużą atrakcją turystyczną jest Kościół św. św. Szymona  Judy Tadeusza. Jest to perełka architektury drewnianej. Kościół położony jest na wzniesieniu, na które prowadzi 56 kamiennych schodków z 1845 r. Kościół góruje nad okolicą gdzie podziwiać można  piękną panoramę  Beskidu Żywieckiego. W pobliżu przebiega zielony szlak turystyczny do Czernichowa. Koniecznie należy odwiedzić Zamek w Łodygowicach położony w otoczeniu parku nad rzeką  Żylicą. Wybudowany w XVII w. przez kasztelana Jerzego Zbarskiego na miejscu wcześniejszego dworu drewnianego rodu Komorowskich, którzy posiadali okoliczne tereny od połowy XVI w. Zamek prezentuje styl neogotycki. W otaczającym go parku możemy natknąć się na widoczne dawne  fortyfikacje tj. pozostałości ziemnych bastionów, wałów i fos.

Jezioro Żywieckie to niewątpliwie ogromny atut gminy Łodygowice. Największą atrakcją jest możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych.Turyści przybywający do naszego  schroniska chętnie korzystają z kamienistej plaży nad Jeziorem, aby się opalać, łowić ryby, korzystają z  rowerków wodnych, kajaków, łódek lub po prostu napawają się pięknym widokiem tafli jeziora, po którym snują się żaglówki i otoczone  przysadzistymi górami Beskidów malują niepowtarzalny obraz.

Fenomen naszego schroniska polega właśnie na jego położeniu. Jest to wyjatkowo dobra baza wypadowa w bliższe i dalsze rejony Beskidu Żywieckiego, Małego i Śląskiego.

Dlatego nie szukajcie innych miejsc, u nas znajdziecie wszystko co jest potrzebne, aby wypoczynek był atrakcyjny i ciekawy.

Zapraszamy do Zarzecza nad Jezioro Żywieckie.